Anasayfa / Devlet Kredileri / Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Projesi Ve Destekleri

Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Projesi Ve Destekleri

Türkiye’nin ekonomisinin kalkındırılabilmesi ve hareketliliğin artırılabilmesi adına son yıllarda çok önemli projeler yürürlüğe konulmuştur. Bu projelerin büyük kısmı yerli üretimi ve istihdamı artırmaya yönelik olan hayvancılık desteklemeleridir. Zira coğrafi özellikleri ve iklim koşulları ile hayvancılık alanında üretime yüksek ölçüde iyi olanaklar sağlayan Türkiye topraklarında yerli üretimin artırılması, doğrudan büyük çerçevede ekonominin kalkındırılması için çok önemlidir. Yerli üretimi artırmak adına ve bu alanda gelişmeleri desteklemek adına devlet tarafından hem hibe hem de faizsiz kredi olanakları sağlanmaktadır. Bu sayede de girişimci çiftçiler ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve hayvancılık alanında üretim yapabilmek adına bu desteklerden faydalanmaktadır.

Tavsiye :  Ev Hanımlarına Hibe ve Devlet Destekleri Şartları ve 8 Yıl Vadeli Kredi

Son dönemde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu alanda ortaya koyduğu Genç Çiftçi Destek projesi, bu yönden büyük ilgi görmüştür. Zira çeşitli küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği projelerinin desteklenmesi adına genç çiftçilere bu uygulama kapsamında 30 bin TL hibe desteği verilmektedir. İlk defa 2016 yılında gündeme getirilen bu destekleme projesinin 2017 yılında tekrar uygulanması tamamlanırken, 2018 yılı için de desteklemelerin verileceği duyurulmuştur. Bu yönden küçükbaş hayvan yetiştiriciliği projesi ve destekleri özellikle genç çiftçilerin odak noktası olmuş durumdadır.

Tavsiye :  Çiftçi Borç Yapılandırma Kredisi Başvurusu 2017 ( Devlet Destekli Düşük FAİZLİ )

KOYUN VE KEÇİ YETİŞTİRİCİLERİNE BÜYÜK DESTEK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın genç çiftçilere sağladığı hibe olanakları kapsamında küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için de destekleme vardır. Bu alanda yetiştiricilik projesini hazırlayanlar başvurularını yaparak hibe desteğinden faydalanabilir, 30 bin TL tutarında hibe desteği ile yatırımlarını gerçekleştirebilirler. Bu kapsamda, Merinos, Mor karaman, Ege, Kıvırcık, Malya, Dalgıç, Hemşin, İvesi, Gökçeada, Tuj, Herik, Ödemiş, Tahirova cinsi koyunlar ile Ankara Tiftik, Norduz, Kıl, Damaskus, Saanen, Maltız, Honamlı cinsi keçiler ile ilgili olarak kululacak yetiştiricilik tesisleri için hem 30 bin TL hibe alınabilmektedir hem de bankalardan küçükbaş hayvan yetiştiriciliği kredisi alınabilmektedir.

Tavsiye :  72 Ay Vadeli Traktör Kredisi Veren Bankalar ( DEVLET DESTEKLİ DOSYA MASRAFSIZ )

Bu anlamda özellikşe devlet bankaları çok cazip faiz oranları ve geri ödeme olanakları ile kredilendirme sağlamakta ve çiftçilerin yerli üretim konusunda verdikleri özel emeğe destek vermektedirler. Çiftçiler bu hibe ve kredi olanaklarından faydalanarak yerli üretimlerini arttırırlarken aynı zamanda ülke ekonomisi için de kolektif bir biçimde önemli destek sağlamaktadırlar. Bu sayede cari açığın kısa sürede kapanabileceği ve ithalatın azaltılarak, ihracatın artırılacağı ön görülmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir