Anasayfa / Gündem / KYK Yurtkur Burs Öğrenim ve Katkı Kredisi Başvuru Sonucu Sorgulama

KYK Yurtkur Burs Öğrenim ve Katkı Kredisi Başvuru Sonucu Sorgulama

Üniversite hayatına merhaba diyecek olan öğrenciler için kyk yurtkur burs ve öğrenim kredisi sonuçları büyük önem taşımaktadır. Sonuç sorgulama işlemi ise oldukça basit.

Kredi ve Yurtlar Kurumu, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olarak üniversiteli gençlerin eğitim süresince ihtiyaç duyabileceği konaklama ve maddi imkanları sunmak üzere büyük çaba sarf etmektedir. Her yıl yüz binlerce öğrenciye sağlanan yurt, yemek ve burs imkanı ile öğrencilere katkı sağlamaktadır. Kurum her yıl üniversiteye başvurarak bir bölüme yerleşen öğrencilere başvurularını açmaktadır ve kısa bir süre sonrada sonuçlar açıklanmaktadır. 

BURS VE KREDİ BAŞVURULARI

Ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine sağlanan kredi ve burs imkanı kişinin kuruma sağladığı bilgiler neticesinde verilmektedir. Genellikle ailesinin ekonomik durumu iyi olmayan ve başarılı öğrencilere burs verilmektedir. Ayrıca şehit ve gazi çocukları, anne babası boşanmış olanlar ve engeli bulunan öğrencilere burs sağlanmaktadır. Bu burs eğitim hayatı boyunca verilir ve geri ödeme beklenmez. Kredi ise yine eğitim süresince verilir ancak mezun olunduktan 2 sene sonra yapılandırılarak geri ödenmesi beklenir.

Tavsiye :  Evde Bakım Parasını Kimler Alabilir? Başvuru Şartları Nelerdir

BAŞVURULAR YURTKUR’UN WEB SİTESİNDEN

2017 için başvuru süreci henüz başlatılmadı ancak her sene olduğu gibi bu sene de YURTKUR kendi web sitesi üzerinden başvuru ara yüzünü açacaktır. Bu arayüzde öğrenciden bir çok kimlik bilgisinin yanı sıra, ailesine ilişkin de bilgiler talep edilecektir. Bu bilgiler doğrultusunda da yurt, kredi ve burs olanakları sunulacaktır. Başvuruların sonunuca ilişkin detayları da  şu şekilde ele alabiliriz;

kyk yurtkur burs ve öğrenim kredisi sonuçları 

Bu başvurunun sonuçları genellikle Kasım-Aralık ayı içerisinde duyurulmakta ve bu aylarda kurumun ofislerinden sözleşme imzalanması sağlanmaktadır. İlk ödemeler ise Ocak ayının ilk haftası itibariyle Ziraat Bankası şubelerinden gerçekleştirilmektedir. Sonuçlar http://yurtkur.gsb.gov.tr/ adresinde günü geldiğinde yayınlanan sonuç sorgulama ekranıyla duyurulacaktır. Bu ekranda öğrenci T.C. Kimlik Numarasını ve güvenlik kodunu girerek sonucu öğrenebilecektir.

Tavsiye :  Emekliye Özel Promosyon Veren Bankalar ( 2017 Promosyon Miktarları )

YURT BAŞVURULARI

Yurt başvurularına ilişkin sonuçlar ise Ağustos ayı itibariyle duyurulmaktadır. Çünkü öğrenci dönem başında yerleşmek üzere yurt işlemlerini tamamlamak durumundadır. Sonuçlar yine http://yurtkur.gsb.gov.tr/ adresi aracılığı ile öğrencilere duyurulmaktadır. Burada yedek veya asil olarak çıkan sonuca göre öğrenci doğrudan yurduna giderek kaydını yaptırabilir veya yedek sırasını takip edebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir