Anasayfa / Hibe / Mantar Yetiştiriciliği Hibe Kredisi Devlet Desteği

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Kredisi Devlet Desteği

Tarımsal üretimler bir ülkenin ekonomisi üzerinde en önemli etkiye sahip alanlardandır. Yapılan tarımsal üretimler, ülkenin kendi coğrafyası üzerinden gerçekleştirildiğinden yerli üretima rtmakta ve bu yerli üretim otomatik olarak ithalat üzerinden azaltıcı, ihracat üzerinden artırıcı etki yaratmaktadır. Bu nitelikleri nedeniyle de tarımsal üretimlerin artırılması bir ülkenin ekonomisinin kalkındırılması için büyük önem taşımaktadır.

Bu kapsamda Türkiye’de tarımsal üretimlerin artırılması adına son yıllarda önemli çalışmalar yürütülmeye başlanmıştır. Özellikle 2008 sonrası dünya krizinin etkilerinin en hassas biçimde atlatılabilmesi için devlet tarafından bu üretimlerin teşviğine ağırlık verilmiştir. Türkiye’de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı teşviklerin sağlanmasını sağlanmaktadır ve büyük bütçeleri, çiftçilere tahsis etmektedir. Bu çalışamalar arasında mantar yetiştiriciliği devlet desteği de bulunmaktadır.

Tavsiye :  İş Kurmak İsteyenlere Tubitak Tarafından Yeni Hibe Müjdesi

DEVLET DESTEĞİ İLE MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ

Tarımsal alanlarda mantar yetiştiriciliği için hibe kredi desteği devlet tarafından sağlanmaktadır. Genç Çiftçi Hibe desteği uygulaması kapsamında yer alan mantar yetiştiriciliği hibesi ile 30 bin TL tutarında hibe genç çiftçilere verilmektedir. 

Genç Çiftçi Projesi kapsamıdna Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koordinatörlüğünde mantar desteklemesi almak isteyenler şu süreci izlemelidir;

Tavsiye :  Genç Çiftçi Hibesi Verileceği Açıklanan İller Listesi

-İlk olarak mantar yetiştiriciliği nasıl yapılır bunu tamamı ile öğrenmeniz gerekir. Zira yetiştiricilik yapacağınız mantar işi için proje hazırlamanız ve projenizi sunmanız gerekecek. Bu anlamda mantar yetiştiriciliği için yeterli ölçülerde alana da sahip olmanız gerekmektedir. 

-Projeniz ve yetiştiricilik hakkında yeterli bilgi sahibi olduktan sonra kararınızı verdiyseniz öncelikle Genç Çiftçi Sistemi’ne BU LİNK aracılığı ile kayıt yaptırmanız gerekmektedir. 

-Kaydınızı yaptırdıktan sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden hibe ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir. Başvuru ilanı verildikten sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri’ne başvurunuzu yapabilirsiniz.

Tavsiye :  Eski Hükümlü ve Engellilere İŞKUR'dan İş Kurmaları için 50 Bin TL Hibe Desteği

-Başvuru yapacak olan kişinin 18-40 yaşları arasında olması, okuma yazma biliyor olması, herhangi bir işte çalışmıyor olması ve yetiştiricilik yapmak için bakanlık tarafından bildirilen minimum ölçülerde alana sahip olunması gerekmektedir.

Bu şartlar altında başvurunuzu yaparak Mantar Yetiştiriciliği için devletten 30 bin TL tutarında hibe alabilirsiniz ve bu hibe ile kısa süre içerisinde ürettiğiniz mantarları çoğaltabilir, zamanla alanınızı genişletebilir ve kısa süre içerisinde bu alanda güzel gelirler elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir