Anasayfa / Bilgi / Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama ( Kara Listede Miyim )

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama ( Kara Listede Miyim )

Bankaların ihtiyaçlarımız doğrultusunda verdiği kredileri ödemekte zorlanabildiğimiz zamanlar ya da ödeyemediğimiz durumlar olabilir. Bu tarz durumlarda bankalar bunun nedenleriyle hiç ilgilenmezler ve borcun tahsili için sizi aramaya başlarlar. Ödemediğiniz durumlarda bankalar borçlarını yasal yollara başvurarak tahsil ederler. Bu tarz durumlardan sonra bankaların kara listelerine düşmüş olursunuz.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Türkiye’nin para ve kredi politikasını yürüten devletin iktisadi ve mali danışmanlığını yapan ekonomik ve bağımsız bir kuruluştur. Merkez Bankası da müşteri portföyü geniş olan bir bankadır. Müşterilerine sağladığı kredi ürünlerini ödeyemeyenler karşısında belirli tedbirler alır. Bu tedbirlerin en önemlisi Merkez Bankası kara listesidir

Tavsiye :  Akbank Yatırım Hesabı İçin Müşterilerinden Ne Kadar Ücret Alıyor?

Kara liste, borçlarını aksatarak ödeyemeyen müşterilerin girdiği adından da anlaşılacağı üzere kullanıcı için olumsuz sonuçlar doğuran bir uygulamadır. Bankaların kara listesine bir kez girdikten sonra çıkmanız çok zorludur ve diğer bankalarla da sorunlar yaşarsınız. Bankalar size kredili ürünlerini kullandırmaz ve mağdur olma olasılığınız yükselir.

Tavsiye :  Katılım Bankaları İhtiyaç Kredisi Verir mi? Şartlar Nelerdir

Eğer kara listeye düşmüş olabileceğinizden şüpheleniyorsanız banka şubesine müracaat ederek sorgulatmanız mümkün. Kara listeye düşen kullanıcıların finansal olarak sicillerine işler. Kara listeden çıkmanız tabiki de mümkün. Ancak bunun için beş yıl gibi uzun bir sürece ihtiyacınız vardır. Kara listeye girdiğiniz zaman elinizde bulunan bankacılık ürünlerinden olan kredi kartlarınızı da şartları düzeltene kadar yani kara listeden çıkana kadar kullanmanıza izin verilmez. Kara listeye girmeniz ayrıca kredi notunuzu da olumsuz etkileyerek en riskli seviyeye düşmenize neden olur.

Tavsiye :  Kredi Notu Düşükler için İpotekli Kredi Alma Yöntemi

Merkez Bankasından finansal durumlarını incelemek isteyen vatandaşlar bulundukları bölgelerdeki Merkez Bankası şubelerine şahsen müracaat edebilirler. Ayrıca Merkez Bankasının Ankara’da bulunan müdürlüğüne dilekçe göndererek öğrenmeniz de mümkün. Kara listede olup olmadığınız, bankalara yaptığınız herhangi bir kredi ya da kredi kartı başvurusunda da belli olabilmektedir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir