Anasayfa / Bilgi / Motorlu Taşıtlar Vergisi nasıl değişti ? Nasıl hesaplayabiliriz?

Motorlu Taşıtlar Vergisi nasıl değişti ? Nasıl hesaplayabiliriz?

Devletin bazı işlemlerini gerçekleştirebilmesi için paraya ihtiyacı vardır. Bu parayı devlet vatandaşlardan vergi sistemi ile birlikte alıp işlemleri bu şekilde yapmaktadır. Vergi sistemi çok eski zamanlardan beri her ülkede kullanılan bir sistemdir. Öneğin yapılan bir yol, köprü, stadyum tarzındaki yapıları eğer devlet yapıyorsa bunların yapılmasını sağlayan para vergilerden gelmektedir. Vergiler sayesinde devlet halka hizmet götürebilmektedir. Bundan dolayı özellikle ülkemizde, küçüklükten itibaren insanlara vergi vermek gerektiği bilgisi aşılanmaktadır. Vergi vermek bir vatandaşlık görevidir ve eğer vergiler ödenmediği takdirde cezai işlem sorumluluğuna girmiş bulunursunuz.

Ülkemizde vergilerde en fazla bilinen ve devlet ekonomisini kalkındırmaya yarayan bir kaç çeşit vergi vardır. Bunlar motorlu taşıtlar vergisi, özel tüketim vergisi, katma değer vergisi, gelir vergisi, kurumlar vergisi olarak sıralanabilir. Bu vergi çeşitlerine merkez bankasının ve bakanlık kararları ile birlikte bu vergilerin ücretleri belirlenmekte ve ücretler üzeride düzenlemeler yapılabilmektedir. Son yıllarda her vergi türüne gelen zamlar ile birlikte fiyatlar değişmiş ve insanlarımızın ihtiyaçlarını karşılaması da zorlaşmaktadır.

Tavsiye :  Bankaların EFT Ücretleri Ne Kadar?

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ 

Motorlu taşıtlar vergisi emisyona tabi tutulan bütün araçlar için devletin aldığı bir vergi çeşididir. Bu vergi çeşidinin ücretini etkileyen bir çok kriter bulunmaktadır. Bunlar aracın motor hacmi, yaşı etkilemektedir. Bu özelliklerin sebebi ise aracın yaşı arttıkça ve motor hacmi yükseldikçe doğaya saldığı karbondioksit salınımının artmasıdır. 

Tavsiye :  Esgm Merkeze Gönderildi Ne Demek? Rapor Parası Sorgulama

Son dönemde oldukça konuşulan bir zam motorlu taşıtlar vergisine geldi. İlk başta belirlenen zamma göre %40 ila %60 oranında araçların motorlu taşıtlar vergisine zam gelmişti. Bu konuyla alakalı olarak da bir çok tartışma beraberinde gelmiş ve araç sahipleri ortaya büyük bir tepki koyup yetkilileri göreve çağırmıştı. Bu konuya da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sessiz kalmamış ve yetkililerden bu zam oranının %25 ‘e çekilmesi için talimat vermişti. %25 zam oranının kabul edileceği konuşuluyor.

Tavsiye :  QNB Finansbank CardFinans Kredi Kartını İnternet Alış Verişine Açtırma

NASIL HESAPLANIR ? 

Yaptığımız hesaplamalar ile birlikte %40-%60 oranında gelen zamlardan sonra motor hacmine göre vergi ücretleri aşağıdadır.

1300 motor ve aşağısı,1-3 yaş araç için 646,00 TL, 4-6 yaş 450,00 TL

1301-1600 motor arası, 1-3 yaş için 1035 TL, 4-6 yaş için ise 776 TL

1601-1800 motor arası, 1-3 yaş için 1827 TL, 4-6 yaş için ise 1428 TL

1801-2000 motor arası, 1-3 yaş için 2877 TL, 4-6 yaş için ise 2217 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir