Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / Öğrenci Nasıl İhtiyaç Kredisi Çekebilir?

Öğrenci Nasıl İhtiyaç Kredisi Çekebilir?

Bankalar günümüzde her bütçeye uygun ve her kesime hitap eden ihtiyaç kredileri sağlamaktadır. Kişi her türlü ihtiyacını karşılayabilmek için bu kredi olanaklarından faydalanabilmektedir. Bunun yanı sıra dönem dönem insanların yakın zamanda karşı karşıya kalabileceği masraflar için de özel kredi kampanyaları sağlanmaktadır.

Okul dönemine yaklaşılmasıyla birlikte, öğrencinin kredi çekip çekemeyeceği araştırılmaya başlandı. Kredi çekebilmek için kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bunun yanında da gösterilebilecek sabit bir gelir olması şarttır. İçeriğimizde bir öğrenci nasıl kredi çekebilir ve şartları nelerdir gibi soruların cevabı yer alacak.

Tavsiye :  TEB Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme

Öğrenci kredi çekebilir mi?

Kredi başvurusunda bulunacak kişinin T.C. kimlik numarasından yaşı ve diğer bilgileri görüntülenmektedir. Bunun yanında, bankanın kredi sağlarken en hassas olduğu noktalar ise öncelikle kredi notudur. Aynı zamanda sigortalılık durumu da göz önünde bulundurulmaktadır. Kredi çekmek isteyen kişinin en az 6 ay kadar sigortalı olarak işyerinde çalışmış olması değerlendirmeye alınır.

Buna bağlı olarak da kişiye kredi onayı bankacılık sistemi tarafından otomatik olarak değerlendirilir. Ancak öğrenci bir kişinin kredi notunun iyi olması veya 6 ay sigortalı çalışmış olması oldukça zordur. Bu durumda da bankalar kredi sağlamamaktadır. Bu noktada banka öğrenciye kredi sağlayamamaktadır.

Tavsiye :  Yapı Kredi Makine Donanım Kredisi

Kredi ve Yurtlar Kurumu kredileri

Kredi ve Yurtlar Kurumu, öğrencilerin maddi ve özel durumlarını göz önünde bulundurarak kredi ve burs sağlamaktadır. Kredi ve burs da öğrencinin öğrenim hayatı boyunca verilmektedir. Ancak bu noktada burs, geri ödemesiz olmaktadır. Kredi ise öğrenim hayatı bittikten 2 yıl sonra ödenmeye başlamaktadır.

Kredi, kişinin maddi durumuna göre faiz ile sağlanmaktadır. Kredilerin ödenmemesi durumunda da kişinin kredi notu ve sicil kaydı bozulmaktadır. Borcun ödeme tarihi geldikten sonra 3 ay boyunca ödeme gerçekleşmemesi halinde icra işlemleri başlatılmaktadır. Bu durumda kişinin maaşının bir kısmı banka tarafından kesilir. Bunun yanı sıra hukuki bir süreç başlatılır.

Tavsiye :  Faizsiz Kredi Veren Katılım Bankaları

Özellikle de kredi kartı sahibi olmayan ve bankacılık işlemi yapmayan bir öğrencinin kredi çekme imkanı neredeyse imkansızdır. Bu noktada velinin kendi adına kredi çekerek çocuğuna vermesi daha mantıklıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir