Anasayfa / Bilgi / Ölen Babanın Emekli Maaşını Boşanan Kızı Alabilir mi?

Ölen Babanın Emekli Maaşını Boşanan Kızı Alabilir mi?

Bir baba emekli maaşı alıyorsa ve bir süre sonra öldüğünde evin hane halkı babanın maaşı üzerinden maaş almaya hak kazanabilir. Bu kişilerin belirli şartları taşımalarına bağlıdır. Ölen babanın kızı da babasının emekli maaşından alabilir ve buna ölüm aylığı denilmektedir. 5510 yasa gereği en aşağı 1800 gün malüllük, yaşlılık ve ölüm sigorta pirimleri bildirilmiş olan emeklilerin yakınlarına ”Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu”nu kapsamında aranan şartlar uyuyorsa maaş bağalanabilmektedir. Bağ-kur dan pirimi yatan bir kişi öldüğünde eğer borcu var ise yakınları herhangi bir maaş alamaz ama borcu yakınları tarafından ödenirse yakınlarına ve kızına maaş bağlanabilir.

Tavsiye :  Acil Nakit Para Lazım En Hızlı Nakit Nasıl Bulurum

Ölen Babanın Maaşını Kızı Alabilir Mi?

Ölen babanın maaşını kızı alabilir mi sorsuna cevabı şöyle verebiliriz. Baba öldükten sonra kızı çalışmıyor ve evli değil ise kaç yaşında olduğu öğrenimine devam edip etmediği gibi kriterler göz önünde bulundurulmadan kızına ölüm aylığı bağlanabilir. Ölen babanın kız çocuğu evlendiği takdirde ya da çalışmaya başladığı andan itibaren bağlanmış olan ölüm aylığı ya da yetim aylığı anından kesilir. Eğer kız çocuğunun evlenmesi durumunda maaşının kesilmesiyle beraber daha önceden almış olduğu maaş tutarının 2 yıl yani 24 aylık tutarı çeyiz yardımı olarak kıza ödenir. Burada emekli maaşının önemi arkada kalan kız çocuğu için ne kadar önem teşkil ettiği ortadır. Evlenmediği süre boyunca ve çalışamadığı süre içinde aylığını alıp acil ihtiyaçlarını giderebilecektir. Yasalar kız çocuklarını böyle durumlarda koruma altına almak için düzenlenmiştir ve babanın ölümü sonrasında ev halkının her biri için maaş alabilme şartları teker teker düzenlenmiştir.

Tavsiye :  Ev Hanımına Kredi Kartı Veren Bankalar 2017 – 2018 ( GELİR BELGESİZ )

Ölen babanın emekli maaşının yakınlarına maaş bağlanması konusu yasal mevzuatta açıkça belirtilmiştir. Burada kız çocuğuna maaş bağlanırlen ayrıca anneye evlenene kadar oğula ise 18 yaşına kadar eğer okuyorsa 25 yaşına kadar maaş bağlanabilir. Yaş sınırını aştığında erkek çocuğu için maaş sonlanır. Emekli maaşı kişinin ileri ki yaşlarda rahat etmesi için önemli iken öldüğünde arakada bıraktığı kişilerin rahat etmesi içinde ne kadar önemli olduğunu kavrayabiliyoruz. Sonuç olarak kız çocuğu ölen babasının emekli maaşı üzerinden maaş alabilme hakkı vardır. Bu hakkın ne zaman sonlanacağıda yasalar çerçevesinden belirlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir