Anasayfa / Bilgi / Ön Ödemeli Kart Nedir? Nerelerde Nasıl Kullanılır?

Ön Ödemeli Kart Nedir? Nerelerde Nasıl Kullanılır?

Gelişen bankacılık sektörü müşterilerin rahat etmesi için banka kartı, kredi kartı, ön ödemeli kart gibi çeşitli kartlar çıkarıp alışveriş yapılmasına olanak sağlamaktadır. Banka kartında hesabınızda ki bakiye kadar alışveriş ve kullanma imkanı olurken kredi kartında bankanın size belirleyeceği limit dahilinde nakit gereksinimlerinde kullanabiliyorsunuz. Peki, ön ödemli kart nedir. Ön ödemeli kartın diğer kartlardan farkı siz ne kadar para yüklerseniz o kadar harcama yapabilme imkanı sağlamasıdır. Ön ödemeli kart bir banka hesabına bağlı olmadığı gibi kredi kartı özelliklerini de taşımıyor. Öneğin taksitli alışverişlerinizde ön ödemeli kartı kullanamazsınız. Bu karta siz bakiye yükleyebileceğiniz gibi sizin dışınızda bireylerde yükeleme yapabilir. Banka kartı ve kredi kartın çalınması durumunda birçok bilgilerinizinde bir başkasının eline geçerek olumsuz durumlarla karşılaşmanıza sebep olabiliyor. Kredi kartınızla yapılacak birçok alışverişin taksitlendirilmesi sizin üzerinize olacağından büyük borçların altına girebiliyorsunuz. Ama ön ödemeli kartta sizin yükleyeceğiniz tutar dışında hiçbir şekilde para akışı olmayacaktır.

Tavsiye :  18 Yaşını Doldurmadan Banka Hesabı Nasıl Açılır

Yanında nakit taşımayı sevmeyen kişilerin ön ödemeli kartı kullandıkları bilinmektedir. Diğer kartlarda olduğu gibi kart sahibine ait bilgiler bu kart tipinde de mevcuttur. Banka kartından hiçbir farkın olmadığı ön ödemeli kart bir ödeme yöntemi olarak kabul edilmektedir. Kart kullanılan her yerde  rahatlıkla kullanma imkanınızda vardır. Restonat, cafe, mağazalarda nakit ödemek yerine kartınıza yüklediğiniz bankiyeyi kullanarak alışveriş yapabilir ödemelerinizi kararlaştırabilirsiniz. Ön ödemeli kartlarınızın üzerinde de kart numaranız, son kullanma tarihi ve güvenlik numarası bulunmaktadır. Ön ödemeli kartı hangi bankadan aldıysanız anlaşmalı üye iş yerlerinden sıkıntı çekmeden kullanabiliyorsunuz. Harcamalarını kontrol altında tutmak isteyen kişiler ön ödemeli kart tercih etmektedir.

Tavsiye :  Kredi Kartı İle Telefon Faturası Ödemesi Nasıl Yapılır?

Ayrıca ön ödemeli kartların farklı çeşitleri de sunulmaktadır. Ön ödemeli sanal kart intenet alışverişlerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun yanında kullan ta ya da kullan doldur gibi seçenekler mevcut. Kullan at ön ödemeli kartta yüklemiş olduğunuz bakiye bittiğinde kartı atabilirsiniz ama kullan doldur kartta bakiyeniz bittikçe yükleme yaparak kartı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ön ödemeli kart için bankalar farklı ürün avantajları sunmaktadır. Eğer nakit taşımayı sevmiyorsanız ve harcamalarınızı kontrol altında tutmak istiyorsanız ön ödemeli kartları tercih edebilirsiniz. 

Tavsiye :  Çalışanlara Maaşının 40 Katına Kadar Kredi İmkanı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir