Anasayfa / Gündem / Özel İşsizlik Sigortası Nedir? Neleri Kapsar? Nasıl Yararlanılır?

Özel İşsizlik Sigortası Nedir? Neleri Kapsar? Nasıl Yararlanılır?

İŞKUR’un sağladığı işsizlik sigortasının yanı sıra özel işsizlik sigortası yapan şirketler de size bu konuda yardımcı olabilecektir. İşsizliğe karşı riskleri ortadan kaldırmak için yazımızı okumalısınız;

Bir çalışanın her şart altında işini kaybetmesi gibi bir olasılık söz konusudur. Haberdar olsun yada olmasın kişi işini kaybettiği andan itibaren zorlu bir sürece girecektir. Hem düzenli gelirini kaybetmek hem de bir uğraşı kaybetmenin kısa vadede oldukça ağır etkileri olabilmektedir. Bu nedenle işsizlik riskine karşılık işsizlik sigortasına sahip olmak oldukça önemlidir. Bu konuda özel işsizlik sigortası yapan bankalar ve özel işsizlik sigortası yapan şirketler sizlere yardımcı olabilmektedir. İŞKUR tarafından da sağlanan bu sigortanın yanı sıra özel firmalardan alacağınız işsizlik sigortaları daha farklı şartlar taşımaktadır.

Tavsiye :  Çalışmıyorum Sigortam Yok Kredi Çekebilir Miyim?

özel işsizlik sigortası nasıl alınır 

Özel işsizlik sigortası sağlayan firmalara bu konuda başvuru yapabilirsiniz. Önek olarak ülkemizde Avivasa, Axasigorta, Allianz gibi firmalar bu anlamda sigortanızı yapabilmektedir. Kimi zaman bu firmalar doğrudan iş yerleri ile anlaşarak çalışanların otomatik olarak sigorta kapsamına alınmasını sağlamaktadır. Ödenekten faydalanmak için ise talep edilen şartlar İŞKUR’dan daha farklıdır.

Tavsiye :  2018 Hayvancılık Ve Tarımsal Alan Desteklemeleri Yayımlandı

İŞKUR’da son 3 yıl içerisinde 600 gün prim ödemiş olmak ve son 3 ay içerisinde kesintisiz 120 gün çalışmış ve prim ödemiş olmak gerekirken. Özel İşsizlik Sigortası’nda ise başvuru anından itibaren 120 gün çalışmış olmak yeterlidir. Yine özel işsizlik sigortası primi ödemelerini yapmış olmak şartı var ancak daha kısa bir süre bu maaştan faydalanabilmek için yeterli olabiliyor.

Bankalar ve sigorta şirketleri kurumsal web sayfalarında özel işsizlik sigortası hesaplama işlemini sizin için gerçekleştiren otomatik hesaplama motorlarına sahiptir. Siz de dahil olduğunuz veya katılmayı düşündüğünüz sigortayı sağlayan veya sağlayacak olan bankanın kurumsal adresine giderek hesaplamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Tavsiye :  Zorunlu Bireysel Emeklilikten Ayrılma Nasıl Yapılır?

özel işsizlik sigortası alma şartları 

Sigortadan faydalanmak için temel şart benzerliği aslında İŞKUR’da da geçerli. Kişinin işten ayrılması kendi isteği ile olmamalıdır. Kişinin çalışma ortamının uygunsuz olması, sağlık koşullarının iş sebebi ile yıpranması, iş verenin olumsuz hal ve hareketleri (darp, hakaret, küçük düşürme) gibi sebepler ile işten ayrılmış olması gerekmektedir. Başvuru tarihinden itibaren 120 gün prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir. Bu şartlar yerine geldiği andan itibaren işten ayrılma belgenizi kuruma ibraz ederek ödemenizi talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir