Anasayfa / Hayvancılık Kredisi / Saanen Keçi Yetiştiriciliği Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir? Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

Saanen Keçi Yetiştiriciliği Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir? Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

Küçükbaş hayvancılık alanında girişim yapmak isteyenler için hazırladığımız yazımızda bir çok detaya ulaşabileceksiniz. Yazımızda Saanen Keçi Yetiştiriciliği Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir? Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? konusunda değineceğiz.

Saanen cinsi keçilerin ülkemize getirilerek küçükbaş hayvancılık üzerinden para kazanılması son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Zira bu cins keçi hem çok süt veriyor hem de ülkemize getirildiğinde kısa sürede uyum sağlayabiliyor. İsviçreden getirilen Saanen keçilerden oluşan bir çiftlik kurmak istiyor ve küçükbaş hayvancılıktan para kazanmak istiyorsanız bu yazımızın içeriğinde konu hakkında çok sayıda detaya ve merak edilen bilgiye yer vereceğiz.

keçi yetiştiriciliği için teşvik 

Köy yerlerinde hazır yerleri bulunan veya çiftlik kurmak için yeterli imkanlara sahip olanlar kısa sürede büyük meblağlar kazanmak için bu yatırımı tercih edebilirler. Düşük sermaye ile kurulabilecek olan sayılı hayvancılık işlerinden birisi olan keçi yetiştiriciliğinde krediler, destekler ve hibeler de devlet tarafından sağlanmaktadır. 

Hem kurbanlık olarak hem de süt üretimi olarak daha verimli olduğu bilinen Saanen türü keçiler yerli keçilere göre yıllık 600-700 litre daha fazla süt sağlamaktadır. Bu avantajı ile bile küçükbaş hayvancılıktan para kazanmak isteyenler için en iyi altenatiflerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. İlk aşamada sayılı keçi ile bu işe giriştiğinizde ve hayvanların çobanlığını ve bakımını üstlendiğinizde işe girişte sadece 8 bin TL ile 10 bin TL arasında bir sermayenizin olması yeterlidir. Bu yol ile 1 yılda 30 yerli küçükbaş hayvandan elde edeceğiniz avantajı yalnızca 10 keçi ile elde edebilirsiniz. İnek sütüne kıyasla satışı daha kolay olan keçi sütünü hem daha hızlı satar hem de daha kısa sürede sermayenizi çıkarırsınız.

Ayrıca 1 Saanen keçisi yılda 5’e kadar yavrulama imkanına sahiptir. Bu sayede 2 yıl içerisinde sermayenizi yaklaşık 5 katı ile geri almış olabilirsiniz. Bu gelirin 5/2’sinin bakım maliyetlerine gittiğini varsayarsak sermayenizin 3 katını elde etmeniz oldukça kısa bir sürede gerçekleşmiş olacaktır.

Teşviği biz size yazımızla vermiş olduk şimdi de kredilere göz atalım;

TKDK Saanen Keçi Yetiştiriciliği Hibesi;

Tarım ve Kırsal Kalkınmaya Destekleme Kurumu’nun hibe fırsatlarından faydalanarak işe giriş için gerekli finansmanı sağlayabilirsiniz. Kurumun belirlemiş olduğu ilkeler içerisinde yer alıyorsanız (ilkeler içerisinde yer alan il, ilçe ve hayvancılık türü) kurumun yayınladığı ilanlara başvuruda bulunarak hibe alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir