Anasayfa / Bilgi / Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır? Devlet Desteği Alıyor mu

Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır? Devlet Desteği Alıyor mu

SALMA TAVUKÇULUK NEDİR

Günümüzde yeni bir iş alanı olarak görülen salma tavukçuluk organik üretim olarak oldukça rağbet görmektedir. Salma tavukçuluk yapacak olan kişi tavuklarını kimyasal karışmamış otlarla beslemektedir. Belirli bir açık alanda kendi bildiğine otlanan tavukların hem et hem de yumurtası çiftlik yumurtalarına oranla çok daha sağlıklıdır. Bu sebepten dolayı tüketiciler tarafından organik yumurta aranan bir besin haline gelmiştir. Çiftlik yumurtaları üreterek piyasaya sağlıksız tonlarca yumurta ve et piyasaya sürülmektedir. Çiftlik üretiminde tavuklara belirli kimyasallar ve antibiyorikler verilmektedir ki bu insan sağlığını ciddi anlamda etkilemektedir. Salma tavukçuluk ile üretilen yumurta ve etlerin fiyatı çiftlik üretimine göre biraz daha yüksektir bunun nedeni salma tavukçuluğun biraz daha zahmetli yapılması diyebiliriz. Salma tavukçuluk yaparken müşteri potansiyelinizin iyi olması gerekir ki günümüzde organik yumurta talebinde bulunan ailelerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. 

Tavsiye :  Girişimcilere Özel Halkbank'tan Girişimci Kredisi Detayları

SALMA TAVUKÇULUK YAPABİLMEK İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR

Salma Tavukçuluk yapcaksanız öncelikle geniş bir arazi bulmanız gerekmektedir. Bunun yanında tavuklarınızın rahat bir şekilde kalabilmesi için kümes inşaa etmeniz gerekir. 1 metre kare alana 6 tavuk koyulduğunu hesap edersek tavuklarınızın rahat hareket edebilmesi için ne kadar bir kümese ihtyicanız olduğunu belirleyin. Bu kümes inşaasında yemlikler, suluklar, havalandırmalar vs. gibi özelliklere dikkat etmek gerelir. Tavuklarınızın beslenmesi için fabrikalarla yem anlaşması yapmanızda bir diğer şart. Üretime başlamadan önce kendi pazarınızı belirleyin ve bir fizibilite çalışması yapın. Salma tavukçuluk yaparken iyi bir iş planı hazırlayın. Tavuk sayınız ne kadar yüksek olursa karınız o kadar yüksek olmaktadır. Bu işi yapan yatırımcılar 500-600 arası tavuk ile bu işe başlamaktadırlar.

Tavsiye :  Garanti Bankası Kefilsiz Gelir Belgesiz Kredi

Salma Tavukçuluk için KOSGEB desteği sağlamaktadır. İyi bir proje ile bu desteğe başvurabilirsiniz. Bunun için KOSGEB’in açtığı girişimcilik sertifikasına sahip olmanız gerekiyor. Ardında  iyi hazırlayacağınız projeyi ilgili kuruma sunup onay almanız gerekmektedir. İnceleme sonrası 50 bin Türk Lirası hibe ya da 100 bin Türk Lirası faizsiz kredi imkanında yararlanma hakkınız oluyor. Bunun için Ziraat Bankasına faizsiz kredi için başvurabiliyorsunuz. Bankaların yanında  kooperatiflerde üretim konusunda üreticilere destek sağlamaktadırlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir