Anasayfa / Bilgi / Sıhhi İşyeri İşletmesi Tanımlaması İle Müesseseler Listesi

Sıhhi İşyeri İşletmesi Tanımlaması İle Müesseseler Listesi

İşletmeler genel olarak sahip oldukları çeşitli nitelikler ile birbirlerinde farklılık göstermektedir. Bu farklılıklardan birisi de ana kategoriler arasında yer alan Sıhhı İşletme kavramıdır. Bu kavram; bir işletmenin insan ve çevre sağlığına önem veren işletme olduğu anlamına gelir ve bu kategoride yer alan işletmeler, bu nitelikleri ile diğer işletme kategorilerinden ayrılırlar. Pek tabii ki tüm işletmelerin bu anlamda duyarlı ve özenli olması gerekir ancak sıhhi işletme grubunda olmak belirli şartları taşımayı gerektirir ve tüm işletmeler bu nedenle bu kategoride yer almazlar.

Tavsiye :  Vakıfbank Swift Kodu Öğrenme

HANGİ İŞLETMELER SIHHİ İŞLETME KABUL EDİLİR

Genel kapsamda sıhhi işletme nedir sorusuna verilebilecek yanıt şudur: Sıhhi işletmelerin atıklarının çevreye zarar vermiyor olması, işletmeden kaynaklanan gürültünün çevreyi rahatsız etmiyor olması temel unsurlardır. Sıhhi işletme olmayı işletmenin çalıştırdığı personel sayısı, üretim miktarı, coğrafi konumu, büyüklüğü etkilememektedir. Bu anlamda tüm işletme türleri aslında bir noktada sıhhi işletme olabilme şansına sahiptir. Biz size yazımızın devamında hangi işletmelerin sıhhi işletmeler olabileceğini öneklerle aktaracağız;

ALIŞVERİŞ İŞLETMELERİ: Et ve deniz ürünlerinin satıldığı işletmeler, büfeler, kuruyemişçiler, kantinler, fırınlar ve unlu mamüllerin satışının yapıldığı işletmeler, bakkal ve marketler sıhhi işletme olabilecek alışveriş işletmeleridir.

Tavsiye :  IBAN Numarası Çözümleme Uygulaması

GIDA İŞLETMELERİ: Lokanta ve restaurantlar, paket yemekler satılan işletmeler, kafeterya ve kafeler, çay bahçeleri, pastane ve oyun salonları yeme içme sektöründe yer alan ve sıhhi işletme özelliği kazanabilecek işletmelerdir.

EĞLENCE SEKTÖRÜNDE YER ALAN İŞLETMELER: Gazino, pavyon, sinema, sirk, tiyatro, lunapark, karaoke ve dans salonları sıhhi işletme özelliği taşıyabilir. Bu kapsamda bu işletmelerin gürültülerinin çevreyi rahatsız etmeyecek düzeyde olması gerekmektedir. Bunun ile ilgili ölçümleri belediyeler gerçekleştirir ve bu ses düzeyi işletmenin bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Tavsiye :  İşsizlik Ödeneği Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? İşsizlik Maaşı ,Kaç Ay Ödenir

Bunların yanı sıra, oteller, hamamlar, moteller, pansiyonlar, taksi durakları, berberler, kuaförler, otoparklar ve daha birçok işletme sıhhi işletmelik özelliğine sahip olabilirler.

Sıhhi işletme ruhsatlarının belediyelerden alımı gayri sıhhi işletmelere göre daha kolaydır. Yalnızca eğlence sektöründe yer alan işletmelerin bu ruhsatı alabilmeleri bazen daha zor olabilmektedir. Özellikle de eğer bu eğlence işletmesi küçük ilçe merkezleri ve kasabalarda yer alıyorsa, ilgili ses düzeyi konusundaki ruhsatlandırmalarda problemler çıkabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir