Anasayfa / Hibe / Tarım Bakanlığı Destekli Teşvikler 2019 Kredi ve Hibeleri

Tarım Bakanlığı Destekli Teşvikler 2019 Kredi ve Hibeleri

Tarım işi ile uğraşmak istiyorsanız ve finansmana ihtiyacınız varsa tarım bakanlığı hayvancılık teşvik kredileri hakkında detaylı bilgiyi bu yazımızdan alabilirsiniz.

Ülkemizde tarım ve hayvancılığın gelişmesi adına büyük çalışmalar sık sık gündeme geliyor. Gençlerin desteklenmesi, büyük baş ve küçük baş hayvancılığın geliştirilmesi, arıcılığın ve seracılığın kalkındırılmasına yönelik çok sayıda kredi ve hibe desteği Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sağlanıyor. Bu anlamda eğer sizde tarımcılık ve hayvancılık ile uğraşmak istiyorsanız veya hali hazırda bulunan çiftliğinizi geliştirmek istiyorsanız devletin sağladığı katkılardan yararlanabilirsiniz. Yazımızın içeriğinde tarım bakanlığı teşvik kredileri hakkında detaylı bilgiyi bulabilir ve size uygun olanına başvuru yapabilirsiniz.

Tavsiye :  Teşvik Kredisi Veren Bankalar

tarım bakanlığı hayvancılık teşvik kredileri 

2019 yılı içerisinde özellikle hayvancılık için sağlanan teşvikler oldukça büyük meblağlarda olabilmektedir. Başvurunun ve projenin türüne göre değişiklik gösteren bu kredilerin tanımını şu şekilde yapabiliriz;

tarım bakanlığı teşvik bölgeleri 

Bu teşvik türü ülkemizde çeşitli il ve bölgelere yönelik olarak sağlanmaktadır. Bu illerden bazıları; Tekirdağ, Trabzon, Yozgat, Tokat, Şanlıurfa, Aksaray, Afyon, Burdur, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, Çorum, Edine, Kastamonu, Kırıkkale.

Tavsiye :  Tarım Makinası Satın Almak için Hibe Destekleri

Bu teşvikten %50 oranında faydalanabilecek iller; Bayburt, Kahramanmaraş, Malatya, Niğde, Manisa, Kırklareli

Bu hibenin şartları;

Kişinin öncelikle çiftçilik belgesine sahip olması gerekmektedir. Başvuru yapacak olan kişinin uğraştığı hayvancılık türü, sahip olduğu çiftliğin metrekare büyüklüğü verilecek olan hibenin türünü ve miktarını etkilemektedir.

Bakanlığın kabul ettiği tarım bakanlığı teşvik projeleri genellikle büyükbaş hayvancılık için olmaktadır. Özellikle bu alanda yapılması istenen büyümeler ve gelişmeler büyük önem taşımaktadır. Kişinin başvurusuna göre tarım bakanlığı teşvik ürünleri de ücretsiz olarak çiftçiye tahsis edilmektedir ve çiftlik geliştirmeleri yapılmaktadır. 

GENÇ ÇİFTÇİYE HİBE UYGULAMASI YAPILDI;

Mart ayında resmi gazetede yer alarak yürürlüğe giren genç çiftçiye 30 bin TL hibe desteği 29 Haziran’da sonuçlandı. Bu sonuçlara göre başvurusunu tamamlayan ve bakanlığın il müdürlüklerine gerekli evrakları temin eden ve gerekli şartları taşıyanlar hibeden faydalanabildiler. Bu hibe desteği her sene aynı tarihlerde tekrar başvuruya açılmaktadır ve genç çiftçilerin köylerine dönerek tarımsal kalkınmaya destek olmaları sağlanmaktadır.

Tavsiye :  TKDK Hibe Traktör Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genellikle yaz aylarında uygulanacak olan hibe desteğinin türü ve şekli programlanmakta ve bakanlık tarafından şekillendirilmektedir. Önceki yıllarda uygulanan 5 yıl ertelemeli ödeme ile sağlanan kredi desteğinin 2019’de yeniden uygulanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir