Anasayfa / Kredi Notu / TC Kimlik Numarasıyla Kredi Notu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

TC Kimlik Numarasıyla Kredi Notu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

T.C Kimlik Numarasıyla Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Kredi çekmek için en önemli şey kredi notudur. T.C kimlik numarasıyla kredi notu hesaplamanın nasıl yapılacağını soranlar için bu yazımızda detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Kredi puanınızı Findeks sitesi üzerinden (KBB’nin bireysel kullanıcıları için) sms ile ya da bankadan kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Sizde sadece vatandaşlık numaranızı kullanarak dakikalar içinde kredi notunuzu öğrenebilir ve bankanızın istediğiniz kredi türüyle ilgili size bakışını öğrenebilirsiniz. Kredi notunuz her bankada yapmış olduğunuz işlemlere göre değişiklik gösterebilir. Kredi notunda aylık ödemelerini düzenli yapan vatandaşların kredi notları daha yüksekken, ödemelerini geciktiren vatandaşların kredi notları daha düşüktür.

Tavsiye :  Kredi Notu Neden Düşer? Yükseltme Yolları

T.C Kimlik Numarasıyla Kredi Notu Hesaplama

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranızı biliyorsanız kendi kredi notunuzu hesaplayabilirsiniz. Eğer borçlarınızı günü gününe yatırıyorsanız, kredi notunuz iyi seviyededir. Ancak ödemeleri zamanında yapmıyorsanız ve sadece asgari ücretini yatırmakla kalıyorsanız kredi notunuz daha düşüktür. Kredi notunuzun düşük olması ilerde çekeceğiniz kredileri olumsuz etkiler. Fakat hemen ümitsizliğe katılmanıza gerek yok. Pek çok bankanın intenet sitesinde kredi notu yükseltmek için açıklama yapılmıştır. Bankaların sitelerinde ki yazıları okuyarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Tavsiye :  TEB Kredi Notu Sorgulama Hizmeti

Kredi notunuzu yükseltmek için yapacağınız işlemler basit;

-Kredi ve kredi kartı ödemelerini düzenli yapmak,

-Hesaplarınızda ki para durumu ve bankalara olan borçlarınız,

-Mevcut mal varlığınız,

-Bankalarda hangi işlemleri kullandığınız,

-Bazı bankaların baktığı 1. Dereceden akrabaların borç durumu,

Gecikmiş kredi ve kredi kartı ödemeleri de kredi notunuza önemli derecede etkiler.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarasıyla kredi notunuzu hesaplama işleminde birkaç yolunuz vardır. Findeks sitesinden ücretli olarak talep edebilirsiniz. Findeks üzerinden T.C kimlik numarasıyla kısa sürede kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi Kayıt Bürosu’nun bireysel  kullanıcılar için sunduğu ve aşırı derecede güvenli bir şeklide kredi notu sorgulamaya yarayan bir Findeks sitesidir. Bazı siteler ücretsiz bir şekilde bu işlemi yaptıklarını söylemektedir yalnız bu durum yasal olmamakla beraber çoğu zaman doğruyu yansıtmaz. Ayrıca düşünmeniz gereken bir diğer konu da bu sitelerin sizin vatandaşlık numaranızı kullanarak kötü amaçla kullanabilecekleridir. Lütfen güvenmediğiniz kişilere ve sayfalara vatandaşlık numaranızı vermeyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir