Anasayfa / Gündem / Toki KDV’siz Sattığı Ev ve Arsalar ( Toki KDV Muaflı EVLER )

Toki KDV’siz Sattığı Ev ve Arsalar ( Toki KDV Muaflı EVLER )

Ülkemizde konut kredisi ihtiyacının karşılanması ve deprem bölgelerine müdahale etmek amacıyla önemli hizmetler verilmektedir. Bu noktada devlet destekleri söz konusu olmuş ve ülke genelinde çıkan depremler sonrasında mağduriyetlerin önlenmesi için KDV’siz evler sağlanmıştır. Yani verilen bu hizmetin yıllar boyuna vatandaşa tesis edildiğini belirtmek gerekmektedir.

Özellikle de 2002 yılında devlet bu konuya yoğunlaşmıştır. 19 yıldır ülke genelinde yer almış bir yapı olan Planlı Kentleşme ve Konut Seferberliği TOKİ ile birleşmiştir. Bu anlayışta da ülke vatandaşlarının daha kolay bir şekilde ev sahibi olabilmesi amacıyla konut kredileri verildiği iddiaları yankılanmıştır. Konuya ilişkin birçok televizyon kanalı ve intenet sitesi başlık atmış ve yetkili isimlerden konuya ilişkin açıklama beklenmişti.

Tavsiye :  Vatan Bilgisayar’dan Odeabank Kredi Kampanyası İle Telefon Nasıl Alınır?

TOKİ YETKİLİLERİNCE KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPILMIŞTI

Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar gereğince bütün evler için KDV uygulamasının zorunlu olduğu belirtilmişti. TOKİ, KDV muafiyeti sağlanmasının haksız bir rekabete yol açacağını aktarıştı. Olaya ilişkin açıklamalarda bulunan yetkililer, KDV muafiyetinin kesinlikle söz konusu olmayacağının altını çizmişti.

Böyle bir muafiyetin sağlanması, hem devletin zarar etmesine hem de inşaat sektörünün büyük bir çöküş yaşayabileceğine sebep olabileceği dikkate alındı. Daha sonra ise ortaya atılan bu asılsız iddialara yetkili isimler son noktayı koymuştu.

Tavsiye :  E-Devlet Şifresi İle Hangi İşlemler Yapılabilir? E Devlet Şifresi Nerden Alınır?

TOKİ FAALİYETLERİ HIZ KESMEDEN DEVAM ETMEKTEDİR

TOKİ ülke genelinde kentsel dönüşüm anlamında çok büyük adımlar atmıştır. Aynı zamanda yaptığı yeni ve kaliteli konutlarla Türkiye’nin zaman zaman gündemine oturmuştur. Türkiye’nin bütün illerinde ve 800 ilçede aktif olarak çalışmakta ve toplam 561 bin konutu tamamlamıştır. Ülke genelinde halen pek çok proje de devam etmektedir.

Tavsiye :  Engelli Maaşı Sorgulama ( Maaşım Yattı mı )

KDV muafiyetinin söz konusu olduğu özel bir durum vardır. O da 6 aydan daha fazla yurtdışında ikamet eden ve Türkiye’de oturma izni alan kişiler içindir. Bu kişiler satın alacağı ilk konut için KDV’den muaf tutulmaktadır. Ancak bu durum 80 milyon Türkiye vatandaşı için değil, yurtdışında ikamet eden Türkler içindir. Vergilerini düzenli olarak ödeyen ve konut sahibi olmak isteyen kişi için yüzde 5 oranında KDV indirimi yapılmaktadır. Konuya ilişkin açıklama bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir