Anasayfa / Kredi Notu / TURKCELL ile Kredi Notu Sorgulama

TURKCELL ile Kredi Notu Sorgulama

Son yıllarda bankacılık sektörünün en önemli unsurlarından birisi kredi notu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kredi notu bireylerin bankacılık ilişkilerinde hayatlarında önemli bir yere sahiptir. Çünkü kredi notu genel olarak tüketicilerin bankalara yapacakları kredi başvurularında etkisi olan bir unsurdur. Eğer kredi notu konusunda eğer tüketici yeterli şartlara sahip değilse, bankalar kredi ve kredi kartı kullandırma konusunda çekimser davranmakta ve olumlu insiyatif kullanmamaktadır. Temel olarak bu durumun oluşmasında etkili olan hususu geniş olarak ele alacak olursak;

Bankacılık sektöründe yer alan bankalar arasından önde gelen isimlerin kurdukları Kredi Kayıt Bürosu bireylerin kredi ve kredi kartı kullanımlarını takip eden bir kuruluştur. Kredi kayıt bürosu temel olarak bankalardan tüketicilerin kredi ve kredi kartı ödemelerine ilişkin bilgileri aldıktan sonra kişilerin kredi notunu hesaplamaktadır. Eğer kişi kredi veya kredi kartı borcunu geri ödemek konusunda aksaklılar çıkarıyorsa bu durumda, kredi notu eksi yönlü olarak düzenlenmektedir. Bu not ise 1 ile 1900 arasında bir puandır ve belirli bir seviyenin altına indiğinde, kişiler kredi kullanamamaktadır. Son dönemlerde büyük popülerlik kazanan kredi notu uygulaması sebebi ile kişiler kredi kullanamamata hatta kredi notunu istemeden de olsa daha da aşağıya çekmektedirler. Çünkü kredi notu düşük olan kişiler kredi başvurusu yaptığında ve bu başvuru reddedildiğinde kredi notu bir miktar daha düşmektedir. Bu durum ile karşı karşıya kalmamak için ise kişiler mutlaka kredi notlarını düzenli olarak takip etmelidir. 

Tavsiye :  Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim

Kredi puanınızı bütün bankalardan öğrenebilmenizin yanında artık müşterilerine kredi ile telefon satışı yapan cep telefonu şebekeleri de bu hizmeti sunmaktadır. Operatörlere ait mesaj numaralarına Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranız ve doğum tarihinizi mesaj olarak göndermeniz yeterlidir. Ülkemizde hizmet veren Türk Telekom ve Vodafone abonelerinin faydalandığı bu hizmetten Turkcell aboneleri de faydanalabilir. Turkcell abonelerinin kredi puanlarını öğrenebilmek için izlemesi gereken adımlar ise şöyle. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı yazıp bir boşluk bırakıp doğum yılınızı mesaj olarak 1122 numaralı hatta göndermeniz yeterli olacaktır. Bu mesaj karşılığında kredi puanı sorgulama ücreti olan 9 Türk Lirası bakiyenizden düşecektir ya da faturanıza yansıyacaktır ve kredi puanınız cebinize cebinize gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir