Anasayfa / Bilgi / Üniversite Burs Duyuruları ve Öğrencilere Burs Veren Kuruluşlar 2017-2018 Eğitim Yılı

Üniversite Burs Duyuruları ve Öğrencilere Burs Veren Kuruluşlar 2017-2018 Eğitim Yılı

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte öğrenciler burs veren kuruluşları aramaya başladılar. Üniversite öğrencileri eğitim hayatlarını sürdürürken maddi olanaksızlıklarla karşı karşıya kalabilmektedir. Özellikle de ailesinden ayrılarak yeni bir hayata atan öğrenciler için bu durum söz konusu olmaktadır.

Bu noktada günümüzde bazı kurumlar gerçekten maddi ihtiyacı olan kişiler için karşılıksız burslar finanse etmektedir. Özellikle de ülke ekonomisinde önemli paya sahip olan kurumlara gözler çevrilmiş durumdadır.

Hangi durumlarda burs konusunda öncelikler tanınır?

Kurumlar her burs başvurusunda bulunan öğrenciye tabii ki bu imkanı sağlamamaktadır. Öncelikli durumu olan kişilere burslar sağlanmaktadır.

Ailesi kırsal kesimde yaşamını sürdüren, aile bireylerinden en az birinin yaşamını yitirmesi, kız öğrencilere ve okuyan kardeş sayısının çokluğu. Bunun yanında yetiştirme yurtlarında barınmış olan, mesleki yeteneğe sahip çocuklara ve gönüllü kampanyalarda yer alan kişiler öncelikli durumdadır.

Başvuru yapacak olan kişilerin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve maddi desteğe ihtiyacı olması gerekmektedir. Maddi olanakları artıran hiçbir yerde çalışmıyor olunması veya başka bir kurumdan da burs alınmıyor olması gerekmektedir.

Tavsiye :  Almanya’da Hangi Türk Bankaları Hizmet Veriyor?

Burs sağlanırken öğrencinin başarı durumu da göz önünde bulundurulur. Ara dönemde olan ve ortalaması 2.5’un üzerinde olan öğrencilere burs konusunda öncelikler tanınmaktadır.

Hangi öğrenciler burslardan faydalanamaz?

Açık öğretim veya açık öğretim öğrencileri, vakıf üniversitesi öğrencileri ve 25 yaşından büyükler burs imkanlarından faydalanamaz.

Burs sağlayan kurumlar hangileridir?

Burs sağlama konusunda en çok öne çıkan kurumlar;

Toplum Gönüllüleri Vakfı, Hacı Ömer Sabancı Vakfı, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası Vakfı, Adem Çelik Beykent Vakfı, 21. Yüzyıl Anadolu Vakfı Mahmutbey, A. Nihat Gökyiğit, Darendililer Eğitim Vakfı, Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı, Eskişehir Sanayi Odası, Türkiye Diyanet Vakfı, Rumeli Eğitim Vakfı, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Bursu, Mehmet Zorlu Vakıf Bursu, Türk Dil Kurumu, Türk Anadolu Vakfı, Teknik Eğitim Vakfı, İş Dünyası Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı.

Tavsiye :  İşsizlik Ödeneği Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? İşsizlik Maaşı ,Kaç Ay Ödenir

Bazı üniversiteler de maddi olanakları kısıtlı olan öğrenciler için burs imkanı sağlamaktadır. Bunlar;

Hacettepe, ODTÜ, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir