Anasayfa / Gündem / Yeni Doğan Çocuk Parası Ne Kadar?

Yeni Doğan Çocuk Parası Ne Kadar?

Devletin toplumsal sorumluluklarından birisi olarak ailelerin ekonomik ve manevi anlamda desteklenmeleri büyük önem taşımaktadır. Zira güçlü bir toplumun geleceği olan genç nesilin yetişmesi üzerinde büyük bir rol sahibi olan ailelerin, ekonomik şartlarının yetersiz olması, bir çocuk yetiştirilmesinde zorluklara ve bu nedenle de çocuk sahibi olma konusunda tereddüt edilmesine neden olmaktadır.

İşte bu nedenle Türkiye’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından aile birimine ekonomik destek sağlamak adına yeni doğan bebek parası sağlanmaktadır. Bu para ile aileler yeni doğan bebeğe ilişkin çeşitli masrafları karşılayabilmektedir.

Tavsiye :  Dul Ve Yetim Aylığı Nedir? Nasıl Alınabilir? Şartları Nelerdir?

YENİ DOĞAN ÇOCUK PARASI HAKKINDA

Bu uygulama kapsamında ailelere;

1. çocuk için 300 TL

2. çocuk için 400 TL

3. çocuk ve sonrasında doğan çocuklar için 600 TL destek sağlanmaktadır.

Çocukların ikiz doğması durumunda 700 TL

Üçüz doğması durumunda 1300 TL ve dördüz ve daha fazla doğumlar için ise ekstra 600 TL bu tutara eklenmektedir.

Bu uygulamadan meslek ve çalışma durumu fark etmeksizin herkes faydalanabilmektedir.

Doğum yardımından faydalanılabilmesi için doğumun 15 Mayıs 2015’ten sonra yapılmış olması gerekmektedir.

Tavsiye :  En Çok Kazandıran Yatırım Araçları Hangileridir?

Destekten faydalanabilmek için Türk Vatandaşı olmak gerekmektedir.

DOĞUM YARDIMI NASIL ALINIR

Ailelerin ekonomik ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için devlet tarafından sağlanan doğum parasından faydalanmak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne başvurulması gerekmektedir.

Destekten faydalanabilmek için anne ve bebeğin sağ olması gerekmektedir. Başvurular anne ve bebeğin T.C. kimlik belgesi ve Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Doğum Yardımı Başvuru Formu ile birlikte yurt içinde; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine, Sosyal Hizmet Merkezlerine, yurtdışında; Büyükelçiliklere ve Konsolosluklara yapılabilmektedir.

Tavsiye :  Zor Durumdaki Öğrencilere Para Yardımı

MEMUR ANNELERİN BAŞVURU İŞLEMLERİ

Devlet kurumlarında personel olarak çalışmakta olan ve yeni doğum yapan anneler, çalışmakta oldukları kurum aracılığı ile başvurularının bildirimini yapabilirler ve destekten faydalanabilirler.

PARANIN YATMA TARİHLERİ

İl il olarak farklı tarihlerde yatırılan doğum parası ile ilgili bildirim taraflara yapılmaktadır. Ayrıca ilgili kurumların web siteleri aracılığı ile de hangi iller için doğum parasının yatırıldığını görüntüleyebilmek mümkündür. Detaylı bilgi için ise 144 ya da 183 nolu hatlar aranabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir