Anasayfa / Bilgi / Yeşil Kart Başvurusu Nereye Yapılır? Çıkarmak için Gerekli Belgeler

Yeşil Kart Başvurusu Nereye Yapılır? Çıkarmak için Gerekli Belgeler

Yeşil Kart, maddi olanaksızlıklar ve sağlık problemleri yaşayan vatandaşlar için sağlanmaktadır. 15 yılı aşkın bir süredir köklü bir hizmet olan Yeşil Kart uygulaması, vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu’na girmesini sağlamaktadır. Ancak bu karta sahip olmak isteyen kişilerin birtakım şartları yerine getirmesi gerekmektedir. İçeriğimizde de Yeşil Kart başvurusu yapmak isteyen vatandaşların yapması gerekenler yer alacak.

Yeşil kart sahibi olmak için aranan şartlar nelerdir?

Yeşil kart sahibi olmak isteyen kişinin herhangi bir sosyal güvencesi bulunmaması gerekmektedir. Bu anlamda sigortadan bir mahrumiyet almamış olması aranan faktörler arasında yer almaktadır.

Tavsiye :  Kredi Almadan Düğün Yapma Yolları Nelerdir

Kişinin kazandığı anaparanın yani vergi ve sigorta dışında kalan ücretin asgari ücretin 1/3’ünden fazla olmaması gerekmektedir. Yani ailenin gelirinin 468 TL’den az olması gerekiyor.

İki şarta da uygun olan kişilerin, yeşil kart başvurusunda bulunmak için Sosyal Güvenlik Kurumu veya Kaymakamlığa dilekçe göndermesi gerekmektedir.

Yeşil kart başvurusu nasıl alınmaktadır?

Yeşil kart, dilekçe üzerinden başvuru gerçekleştirildikten sonra alınabilmektedir. Başvuruda, nüfus cüzdanında yer alan pek çok bilginin ve ikametgah adresinin bildirilmesi gerekmektedir.

Tavsiye :  Kredi Çekmek için Yaş Sınırı Nedir? Üst ve Alt Limit

İl merkezlerinde ikamet eden kişilerin valiliklere, ilçelerde yaşayanların ise Kaymakamlığa gitmesi gerekmektedir. Başvuru formunda doldurulan bilgiler yetkili isimler tarafından incelemeye alınacaktır. İncelemede etkili olan kurumlar ise, muhtarlıklar, nüfus müdürlükleri, defterdarlık veya mal müdürlüğü, tapu sicil müdürlüğü, belediye başkanlığıdır.

Dilekçeler teslim edildikten sonra Mal Müdürlüğü gelir durumunu inceleme altına alacaktır. Başvuru talebinde bulunan kişinin geliri asgari ücretin 3/1’i veya daha aşağısı ise kişi Yeşil kart almaya hak kazanır.

Daha sonra muhtarlık tarafından ikamet edilen adresi teyit etmek amaçlı inceleme yapılacaktır. Tapu müdürlüğü ise, başvuru yapan kişinin adli sicil kaydını inceleyecektir. Sicil kaydında ağır suçlar barındıran kişiler yeşil kart sahibi olamamaktadır. Son olarak ise Jandarma veya Emniyet Müdürlüğü ise başvuru formundaki mali ve idari kontrolleri gerçekleştirilecektir.

Tavsiye :  BSMV Nedir? MSMV Faizi Nasıl Hesaplanır?

Bütün vatandaşlar faydalanabilmektedir

Tamamen yoksul bireylerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına yapılan yeşil kart uygulamasından T.C. vatandaşı olan herkes faydalanabilmektedir. Bunun yanında kişinin gelir durumunun iyiye gitmesi halinde yeşil kart görevli memurlar tarafından bireyin elinden alınmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir