Anasayfa / Konut Kredisi / Yöresel Ev Yapana Düşük Faizli Kredi Kampanyası

Yöresel Ev Yapana Düşük Faizli Kredi Kampanyası

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yöresel mimarinin geliştirilmesi adına uygun geri ödeme seçeneğiyle düşük faizli kredi sağlamaktadır. Yöresel mimariye uygun olarak yapılan konutlarla yıllık yüzde 1 faizle kredi sağlanacaktır. Bu kredinin en büyük avantajı geri ödeme konusundadır. Krediyi çeken tüketici, 2 yıl boyunca geri ödemesiz olarak bu krediye sahip olabilmektedir. Aynı zamanda kredi, 10 yıla kadar vade seçeneğiyle sunulmaktadır.

Resmi Gazete’de yayınlandı

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan yönetmelikle birlikte kamulaşmadan etkilenen vatandaşların yeni yerlerde yerleşebilmesinin önü açılmıştır. Burada köye dönmek isteyen ailelerin arsa satın alabilmesi ve tüketicinin yöresel mimariyle evini inşa etmesi halinde faiz indirimi yapılacaktır.

Tavsiye :  120 Ay Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar Ve Güncel Faiz Oranları 2017 – 2018

Yöresel yapıların sayısını artırmak ve geliştirmek adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gerekli adımları atmaktaydı. Bir süredir de gündemde olan bu konu artık Resmi Gazete’de yayınlandı. Burada aynı zamanda tarımsal işletme binası kredileri için de yüzde 1 faiz uygulaması yapılacaktır.

Tarıma teşvik projeleri kapsamında sayılabilir

Resmi Gazete’de yayınlanan bu yönetmelikle, tarımsal işletmeler de faiz desteği yapıldığını belirtmiştik. Türkiye, coğrafi konumu itibariyle 4 mevsimi bir arada yaşayan çok nadir ülkeler arasında yer almaktadır. Bu durum da doğrudan tarımda çok çeşitli ürünlerin yetişmesine olanak sağlamaktadır.

Tavsiye :  Düşük Faizli Konut Kredisi Finansmanı Kampanyası Akbank’ta!

Genç girişimcilerin de bu yönde teşvik edilebilmesi adına Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı teşvik kredileri sağlamaktaydı. Bunun yanı sıra KOSGEB de girişimciler için hibe sağlamaktadır.

Yapılandırma imkanı da mevcut

Bakanlık, borcunu ödeyemeyecek durumda olan tüketicileri de bu noktada düşünmüştür. Aylık taksit ödemelerini gerçekleştiremeyecekler, ilgili bakanlığa başvuruda bulunarak yapılandırma talep etmelidir. Böylelikle kişi borcunu ödeyebileceği bir geri ödeme planını seçebilecektir.

Tavsiye :  ING Bank’tan 48 Ay Vadeli 50.000 TL Konut Kredisi!

Diğer olanaklar

Atılan bu adımlar, köy toplulaştırılması adına gerçekleştirilecektir. Böylelikle planlı merkezi köy yerleşimleri uygulanacaktır. Aynı zamanda köy mimarilerinin daha güvenli yapılara sahip olması için  böyle yönetmelik gelmiştir.

Yönetmeliğe, eski yerleşim yerini yıktırarak boşaltmayı taahhüt eden aileler için de bir imkan ekleniştir. Evini boşaltacak kişiler hak sahibi olur ve bu evlere arsa satışı yapılır.

Yöresel mimari gelişimi için yürürlüğe girmiş olan bu projede, arsaların fazla olması halinde kura çekilecektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir