Anasayfa / Bilgi / Yurt Dışında Yaşayanlar Türkiye’de Kredi ile Ev Alabilir mi?

Yurt Dışında Yaşayanlar Türkiye’de Kredi ile Ev Alabilir mi?

Herhangi bir sebepten dolayı yurtdışında yaşamını sürdürmekte olan kişilerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Özellikle de ABD ve Almanya gibi ülkelere göç ederek yaşamını orda sürdürmekte olan pek çok kişi vardır. Yaşam standardı daha yüksek olan ülkelere büyük bir çoğunlukla işçi göçü yapılmaktadır.

Bu noktada yurtdışında yaşamını sürdüren kişinin Türkiye’de konut kredisi çekerek ev sahibi olup olmayacağı merak konusu olmuştur. İçeriğimizde bu konuya ilişkin detayları paylaşacağız.

TÜRKİYE’DE KONUT KREDİSİ İÇİN EV SAHİBİ OLMAK MÜMKÜNDÜR

Mevzuat gereğince dünyanın her yerinden Türkiye’de konut kredisi ile ev sahibi olunabilmektedir. Yurtdışında yaşamını sürdüren kişiler için özel kredi kampanyaları hazırlanmaktadır. Ancak bu kampanyalardan yararlanmak için Türkiye’de ikamet etmekte olan bir kişinin kefil gösterilmesi gerekmektedir.

Tavsiye :  Tarım Destekleme Ödemeleri Sorgulama İşlemleri

Bu kişinin de sabit bir ikametgah adresi olmalı ve kredi çekecek kişinin gelir belgesi bankaya teslim edilmelidir. Kredinin sorunsuz bir şekilde hızlıca sağlanabilmesi için ek teminat da gösterilmelidir. Kişinin üzerine bir taşıt veya gayrimenkul var ise ipoteklenerek kredi kullanılabilmektedir. Böylelikle kişi yurtdışında ikamet ediyor olsa bile Türkiye’de gayrimenkul sahibi olabilmektedir.

Tavsiye :  Şekerbank Şube Çalışma Saatleri

EV KREDİSİ İÇİN ÖZEL ŞARTLAR DA VARDIR

Bankalar genellikle yurtdışında yaşayan kişilere Türkiye’de konut kredisi sağlamamaktadır. Çünkü bu durum banka için büyük bir risk olarak görülmektedir. Bu noktada sağlanan kredi kampanyalarında da belirli sınırların üzerine çıkılmamaktadır.

Kredi kullanacak olan kişi en fazla 240 aya kadar vade yapabilmektedir. Euro, USD, GBP veya Türk Lirası ile kredi ödemeleri gerçekleştirilebilmektedir. Tüketici sabit veya değişken faiz oranları tercih edebilmektedir.

Eğer kredi sahibinin eline toplu bir para geçer ise, krediyi erken kapatma talebinde bulunabilmektedir. Ancak bu durumda bir ek ödeme gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ek ödeme tutarı da bankaların uyguladığı prosedürlere göre değişkenlik göstermektedir. Bütün bankalar kredi sağlarken ek teminat göstermek zorunda değildir. Kişinin aylık geliri iyi durumda ve kredi notu da iyi seviyede ise ipotekli konut kredisi çekilmesine gerek duyulmamaktadır.

Tavsiye :  Çek Sorgulaması Nasıl Yapılır? ( Findeks ile Sorgula )

Bankalar gerekli gördüğü durumlarda ek belge talebinde de bulunabilmektedir. Kefil olarak gösterilecek olan kişinin kredi notu da banka tarafından incelemeye alınacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir